7,756,197 unikalne wizyty
Pogoda w Kędzierzynie-Koźlu
Ochrona Danych Osobowych
50 LAT PSP9
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Doradztwo zawodowe
PSP9 - Wiarygodna Szkoła
Zajęcia SKS

Kurier kosmiczny
Amnesty International
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 83
» Najnowszy użytkownik: joannam
E-Dziennik
BIP
Egzamin Klas 8 - 2019
Przyjaciele Dziewiątki SPONSORZY Szkoły
SAMORZĄD SZKOLNY
Podręczniki 2017-2018

Kalendarz
Grudzień 2018

Nie Pon Wto Śr Czw Pia Sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
PSP9 na Facebook'u
YouTube PSP9
PARKRUN
Nadzór pedagogiczny
Opłata za obiady
FSNiT
Realizowane programy
Uczestniczymy w Programie Przeciwdziałania Wadom Postawy u Dzieci i Młodzieży

Rok 2013/2014
Certyfikat
Kącik CZYTACZA
Szkółki Piłkarskie NIVEA
Ważne strony
MusicBox3
Play
Jarmark Świąteczny

Ponad 100 bożonarodzeniowych prac pojawiło się w naszej szkole tuż przed jarmarkiem świątecznym. W kategorii choinka było ich ponad 20 i te wzięły udział w ogłoszonym konkursie. Jury długo zastanawiało się kogo wyróżnić i komu przyznać miejsca, gdyż Wasza inwencja twórcza przerosła nasze oczekiwania. Oto podsumowanie:

Miejsce I- Sebastian Wiszowaty, Arek Niebój, Wiktoria Daniłowicz

Miejsce II- Zosia Dziewanowska, Jula Łuczak

Miejsce III- Sebastian Kućak, Emilka Cyza

Wyróżnienia- Pola Borsukowska, Amadeus Gohla.

Obrazy newsów: 20181209_choinki.jpg

Gratulujemy wszystkim pomysłowości i perfekcji wykonania jednocześnie dziękując za stroiki podarowane naszej szkole.


"DZIEWIĄTKA" BLISKO PODIUM

Obrazy newsów: 20181204_00.jpgWe wtorek (4.12) w Baborowie został rozegrany finał wojewódzki Igrzysk Dzieci w Halowej Piłce Nożnej dziewcząt, z udziałem SP2 Praszka, PSP6 Brzeg, PSP Baborów, oraz "Dziewiątki". Turniej rozpoczął się od starcia naszych uczennic z dziewczynami z Brzegu. Po nerwowym początku przegrywaliśmy 0-2, jednak po pewnym czasie zdołaliśmy opanować nerwy, przejąć inicjatywę i zdobyć bramkę kontaktową na 1-2. Jednak jeszcze przed przerwą po ręce w naszym polu karnym, sędzia wskazał na "szósty metr" i tracimy gola z rzutu karnego. Po przerwie ambitna gra naszych piłkarek przynosi efekty w postaci dwóch goli i mecz ostatecznie kończy się remisem 3-3. W kolejnych meczach Baborów najpierw pokonuje Praszkę 4-3, a następnie przegrywa z Brzegiem 3-2. Nasze uczennice po wyrównanym meczu walki minimalnie ulegają Praszce 0-1. W ostatniej kolejce najpierw Brzeg pokonuje Praszkę 4-2 i pieczętuje zwycięstwo w turnieju. Nasze zawodniczki przed meczem mają jeszcze szansę nawet na drugie miejsce, co byłoby możliwe w przypadku zwycięstwa nad Baborowem, jednak w tym meczu to gospodynie są skuteczniejsze i wygrywają ostatecznie 4-1. Turniej kończymy zatem poza podium, powtarzając osiągnięcie sprzed trzech lat.

Skład PSP9: Emilia Szafarczyk, Natalia Łukasik, Natalia Matyjasek, Agata Długosz, Emilia Słowik, Kinga Celi, Wiktoria Bania, Zofia Jaremko, Julia Kosiewicz, Wiktoria Przymuszała.

Trener Krzysztof Hańcza.


Mikołaje

W dniu 5.12.2018r w ramach zajęć swietlicowych klasa 2a dzień przed Dniem św. Mikołaja wykonała Mikołaje.

Obrazy newsów: 20181205_mikolaje_0.jpg

oprac.Barbara Januszkiewicz


Potyczki z techniką

04 grudnia nasza szkoła po raz pierwszy miała okazję wziąć udział w Konkursie Wiedzy Technicznej „Potyczki z techniką” organizowanym przez technikum w Azotach. Nikt nie wiedział czego się spodziewać, lecz trzej odważni ósmoklasiści : Jakub Karbownik, Michał Barnuś i Dawid Dudziński zdecydowali się podjąć wyzwanie. Po napisaniu testu rozpoczęły się zadania związane z wiedzą zdecydowanie wykraczającą poza program nauczania w szkole. Chłopcy posługując się instrukcją w języku angielskim musieli skalibrować drukarkę 3 D i wydrukować domki do gry planszowej, obliczać skomplikowane zadania matematyczne i wykorzystywać w praktyce urządzenia elektryczne i elektroniczne. Na zakończenie z kartek papieru zmontować linę odpowiedniej długości, która wytrzymałaby jak największy zawieszony ciężar- udało się podźwignąć 3,5 kg. Mimo kompletnego braku doświadczenia zdobyli 3 medalowe miejsce w gronie 10 drużyn i wrócili z pucharem i nagrodami. Gratulujemy sukcesu i bardzo rozległej wiedzy w wielu dziedzinach życia.

Obrazy newsów: 20181204_technikai_00.jpg

oprac.A.Zamora


Świetlicowy kalendarz adwentowy

Obrazy newsów: 20181130_kal0.jpgDzisiaj, 30.11.2108, w świetlicy szkolnej wśród dekoracji świetlicowych pojawił się „Kalendarz adwentowy”. W żółtych rulonikach znajdują się zadania do wykonania dla dzieci na każdy dzień - również na soboty i niedziele.
Codziennie dzieci odczytują i wykonują jedno zadanie.
Zabawa trwa do 21 grudnia 2018. Nad przebiegiem akcji czuwają panie: ze świetlicy szkolnej.
Już dzisiaj było odczytane pierwsze zadanie i nasza Ola już je zaczęła wykonywać.
Następne zadanie w poniedziałek.

Historia kalendarza adwentowego

Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach.

Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: „kiedy?, czy to już dziś?”. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele”- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku.

To był właśnie moment, kiedy nastąpiła komercjalizacja kalendarza adwentowego. Mimo to wciąż były wymyślane nowe wersje, które miały zachować prawdziwy jego cel – przygotowanie do świąt, tworzenie atmosfery, przypominanie scen biblijnych. Bardzo popularna była wersja z otwieranymi okienkami i obrazkami najpiękniejszych szopek. Nierzadko pojawiały się malowane ręcznie przez wybitnych artystów, osiągając niebotyczne ceny.

Barbara Januszkiewicz.


NA LUDOWO-NA FOLKOWO

NA LUDOWO-NA FOLKOWO to powiatowy konkurs piosenki ludowej w Kędzierzynie- Koźlu. Jego pierwsza edycja miała miejsce w czwartek 29 grudnia w PSP nr 15. Reprezentantki naszej szkoły wchodzące w skład zespołu TAKT wzięły w nim udział zajmując drugą lokatę. Serdecznie gratulujemy debiutu.

Obrazy newsów: 20181130_folk.jpg


Andrzejki

W Wigilię świętego Andrzeja, dziewczęta usiłowały dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc im w odkryciu przyszłości.Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Wychodząc naprzeciw tradycji również uczniowie klasy 1b usiłowali się dowiedzieć, co czeka ich w przyszłości.

Zatem były wróżby, lanie wosku i wspólna zabawa.
To był jeden z wielu niezapomnianych dni!
Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc w organizacji tego dnia!

Obrazy newsów: andrzejki1b.jpg  Obrazy newsów: andrzejki1bb.jpg