Marzec 2019

Odropejczycy nad Renem

Przejechały 1000 km, niedzielę spędziły na próbach w niemieckiej szkole, zmusiły premiera Nadrenii Palatynatu do pozowania w polskim szaliku, obróciły w żart nieporozumienia językowe i świetnie się bawiły. Uczennice naszej szkoły były zaproszone do Moguncji na obchody Święta Konstytucji.

Obrazy newsów: zzzz1-img_1461_maly.jpg  Obrazy newsów: zzz3-img_1525_maly.jpg

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 od wielu lat współpracuje ze szkołą w Niemczech, w Simmern położonym w Nadrenii Palatnacie. Wspólnie zrealizowaliśmy kilka projektów edukacyjnych. Ten piękny land jest również partnerem województwa opolskiego. Obok gospodarczej i ekologicznej kooperacji, jego stałą część stanowią edukacja i kultura.

Rok temu narodził się kolejny projekt o zaznaczeniu naszej ponad dziesięcioletniej współpracy pomiędzy szkołami podczas Dnia Konstytucji Nadrenii Palatynatu. Jego pomysłodawcą był przedstawiciel Biura Województwa Opolskiego w Moguncji, pan Przemysław Łebcuch. Zaczęliśmy więc pracować nad przygotowaniem możliwości wyjazdu dzieci do Niemiec i wspólnego programu. Udało się to zrealizować i w dniach 16-20 maja grupa najbardziej zaangażowanych uczniów wyjechała do kraju partnera.

Obrazy newsów: zzzz3-img_1403_maly.jpg  Obrazy newsów: zzzz4-img_1552_maly.jpg

Głównym punktem projektu był wspólny występ polskich i niemieckich dzieci na festynie z okazji w/w święta w Moguncji przed budynkiem parlamentu Nadrenii Palatynatu. Podczas imprezy z udziałem pani premier landu Malu Dreyer, prezydenta Joachima Mertera i innych czołowych polityków była zaprezentowana współpraca tych dwóch regionów. Nasz program był wielką atrakcją, nie tylko prezentacji województwa opolskiego, ale też całego festynu. Został bardzo ciepło przyjęty i zauważony w niemieckich mediach.

Pani premier  ciepło przywitała się z dziećmi, a te owinęły ją polskimi szalikami i w ten sposób cierpliwie i z uśmiechem pozowała do zdjęć. Młodzi Europejczycy w krótkiej scence pokazali, jak można przezwyciężyć nieporozumienia mimo różnic językowych. Nazwali siebie Odropejczykami, czyli tymi którzy mieszkają po obu stronach Odry. Zaśpiewali też razem kilka piosenek po polsku i niemiecku.

Obrazy newsów: zzzz5-img_1813_maly.jpg  Obrazy newsów: zzzz6-img_1785_maly.jpg

Dzieci z kędzierzyńskiej dziewiątki spędziły też dzień w szkole z niemieckimi koleżankami i kolegami. Mieli wspólne zajęcia sportowe i artystyczne. Ciekawość polskich uczestników przed spotkaniem była bardzo duża. Nie mniejsza niż obawa czy poradzą sobie z językiem w bezpośrednim kontakcie. Wcześniej kontaktowali się za pomocą listów i ulubionych elektronicznych  form. Dzieci jednak bardzo szybko nawiązały kontakt. W ciągu całego pobytu wszyscy doskonale się bawili i mimo krótkiego czasu, bardzo zżyli ze sobą.

Dzięki projektowi zdobyliśmy też nowe informacje o kraju sąsiada. Uczniowie mieli okazję po raz pierwszy na żywo zobaczyć partnerską szkołę i porównać ją ze swoją. Ważne dla wszystkich było jednak to, co ponad tematem. Wzajemne kontakty, łamanie barier językowych. Ponadto poznanie reguł kultury sąsiada. Współpraca, dążenie do wyznaczonego celu zbliża najbardziej i mam nadzieję, że uczniowie, biorący udział w projekcie, będą budowali pozytywny obraz stosunków polsko-niemieckich w przyszłości. Nasza wspólna rzeka płynąc z południa na północ zbiera z obu krajów niesamowite historie i zanosi je do morza, skąd płyną dalej w świat. Tak samo młodzi Europejczycy, Odropejczycy wnieśli do swoich środowisk własne małe, ale pozytywne doświadczenie o krainie zza rzeki.
Obrazy newsów: zzzz2-img_1518_maly.jpg Obrazy newsów: zzzz04-maly.jpgZ Malu Dreyer - premier Nadrenii Palatynatu

Więcej zdjęć w galerii strony biblioteki TUTAJ

Wybrane linki do artykułów o tej imprezie:

- na stronie Biura Województwa Opolskiego w Moguncji
- na stronie Samorządu Województwa Opolskiego