Marzec 2019

Pasowanie na czytelnika

Jak co roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście pasowani na czytelników. Starsi koledzy przygotowali na tę okazję bajkowy teatryk cieni i różna zagadki zagadki związane z książkami, które mozna znaleźć w naszej bibliotece. Pierwszoklasiści przyszli przejęci i odświętnie ubrani.

Wcześniej uczniowie pierwszych klas zapoznali sięz  zasami korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz wykonali zadania uprawniające ich do zostania czytelnikami. Brali też udział w zabawach mających na celu odgadnięcie tytułów bajek lub rozpoznanie ich bohaterów. Poznali prośby książki oraz regulamin biblioteki. Po złożeniu uroczystego ślubowania, każdy z pierwszoklasistów został pasowany na czytelnika i otrzymał pamiątkową zakładkę. Tuż po uroczystości tłumnie przybiegli do biblioteki wypożyczyć pierwszą książkę i w tej chwili są jednymi z najaktywniejszych czytelników.

Wykształcenie nawyku czytania jest najskuteczniejsze u dzieci do lat dwunastu i ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój, a dla bibliotek praca z najmłodszymi to okazja wychowania sobie czytelników. W okresie późniejszym jest to znacznie trudniejsze. Ponadto zjawisko wtórnego analfabetyzmu obejmuje coraz szersze kręgi, dlatego podejmujemy różne działania popularyzujące czytelnictwo, aby wypromować modę na czytanie.

Obrazy newsów: 111_pasowanie.gif Obrazy newsów: 111_pasowanie2.gif