Marzec 2019

W afrykańskim rytmie

Dzieci z naszej świetlicy odkrywają swoje talenty realizując się na wielu polach. Tym razem przyszedł czas na poznanie rdzennej muzyki afrykańskiej. Pozornie wydawać się może, że jest to tylko hałas. Nic bardziej mylnego! Gra na bębnach afrykańskich jest m.in. zajęciem głęboko relaksującym i odprężającym. Nasze dzieci grają na bębnach o nazwie djembe i kongi.

Obrazy newsów: kongi.jpg

Kongi – to rodzina bębnów kubańskich wywodzących się z Afryki. W odróżnieniu od większości afrykańskich bębnów kong nie robi się z wydrążonych pni drzew, lecz, na podobieństwo beczek, z listew. W konstrukcji kongi możemy wyróżnić dwa główne elementy – opisany już korpus oraz naciąg, na który składa się naturalna lub syntetyczna (nasączona syntetycznymi środkami) skóra, przymocowana metalową obręczą.

Djembe – instrument muzyczny z Afryki (najpopularniejszy na zachodzie kontynentu), stanowiący rodzaj kielichowego jednomembranowego bębna. Membrana djembe zrobiona jest zazwyczaj ze skóry koziej lub rzadziej z bydlęcej (dawniej z antylopiej), naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego sznura (tradycyjnie) bądź śrub (współcześnie).

Obrazy newsów: djembe.jpg

A oto próbka tego, czego nauczyły się już nasze dzieci. Na filmie są dzieci z klas Ib i IIIa. Sam film nakręcony został przez ucznia Ib metodą nawiązującą do duńskiej Dogmy 95 (stąd zakłócenia).

Tu zobaczycie próbkę wykorzystania ww. instrumentów.

To – na razie - prosty rytm, ale obiecujemy, nauczymy się więcej.

Oprac. W.Czapla