Podręczniki 2017-2018

Styczeń 2019

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ cz. VI

Obrazy newsów: nhef6_012x.jpgW każdej kinematograficznej produkcji jest coś, co można uznać za najlepszy jej element. Coś wyraźnie wyróżniającego się. Tak też jest i tym razem.

Motywem przewodnim filmu pt.: „August Rush” jest muzyka. Muzyka przejmująca, świetna i godna – jak sam film – polecenia (August Rush - Soundtrack 2007, a zwłaszcza uwagę przykuwa utwór Marka Mancina – „August's Rapsody” ).

Muzyka stała się również leitmotivem działań uczniów klasy VIs.

Zadaliśmy sobie pytanie – Czy można zobaczyć dźwięk? Oczywiście… np. w zapisie nutowym! To nam nie wystarczyło!! Czy można zobaczyć emocje, które muzyka jest w stanie wywołać? Dzięki synestezji – MOŻNA! Wzorem wielkich synestetyków - Nikołaja Rimskiego - Korsakowa, Vladimira Nabokova, Franciszka Liszta, czy Marty Ptaszyńskiej, Chrisa Urbanowicza i Johna Mayera – postanowiliśmy uruchomić „barwne słyszenie”. Do tego użyliśmy między innymi: kartki papieru, farb, 10 palców (każde dziecko własnych) i odtwarzacza mp3. Zabawa była świetna! A oto jej efekt: MALOWANIE i EFEKT KOŃCOWY.

W procesie tworzenia towarzyszyła nam muzyka kwartetu smyczkowego Apocalyptyca - słuchaliśmy jej głośno, nawet bardzo!

Oprac. W. Czapla