Marzec 2019

Sąd uniewinnił książkę!!!

Obrazy newsów: sad_nad_ksiazka.jpg23 kwietnia jest obchodzony na całym świcie Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku przypadł on w niedzielę, dlatego świętowaliśmy już w piątek 21 kwietnia. Z tej okazji uczniowie klasy VI a, biorący udział w projekcie „Sąd nad książką”, wystąpili na scenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z inscenizacją o tym samym tytule.

W trakcie działań projektu, najpierw pracowali w trzech grupach: miłośników książek, ich przeciwników oraz sędziów. Gromadzili odpowiednie informacje: o zaletach i wadach książki oraz pracy sądu, następnie je prezentowali. Uczestniczyli też w spotkaniu w MBP na temat tego, jak działa sąd i kto w nim pracuje. Zapoznali się ze strojami charakterystycznymi dla sędziów, obrońców i oskarżycieli.

Ostatnim etapem było przygotowanie przedstawienia, w którym postawili przed sądem książkę. Prokurator przedstawił zarzuty, z których wynikało, że w dzisiejszych czasach książka jest już przeżytkiem i jest niepotrzebna. Na swoich świadków powołał komputer i płytę DVD. Był też powołany tablet, ale nie stawił się na rozprawie ze względów zdrowotnych. Obrona również powołała swoich świadków. Byli nimi: bibliotekarka, czytelniczka-emerytka i dziecko. Głównej sędzinie (świetna rola Zuzanny Pańczyk) towarzyszyli ławnicy, jako obiektywni i nieposzlakowani eksperci od tematu czytelnictwa. Po wysłuchaniu świadków obu stron, oskarżenia i obrony, sąd udał się na naradę. Obrady nie trwały długo, po krótkiej przerwie woźny, zdecydowanym głosem, wezwał wszystkich ponownie do powstania i oznajmił wejście sądu. Jego osąd brzmi:

Z czytania absolutnie nie można zrezygnować!!!

W uzasadnieniu wyroku czytamy m.in.:

Książka jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

Wyrok został przyjęty owacjami publiczności, którą byli uczniowie PSP 1. Na koniec książka podziękowała swojemu adwokatowi za dzielną obronę. Do tej pory nie złożono apelacji. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie, każdy wcielił się w odpowiednią rolę.

Oprac.R.Matusiak