Czerwiec 2019

Świętujemy Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina to tradycja w naszej szkole. Obchodzimy go już ponad 10 lat. Tradycji i obchodów uczyliśmy się od naszych zagranicznych kolegów ze szkoły niemieckiej Rottmanschule w Simmern. Każdego roku przypominamy sobie postać legionisty Marcina, który pomógł żebrakowi. Przypominamy sobie wówczas o tym, że pomaganie innym uszlachetnia. W tym roku młodsze klasy na zajęciach językowych przypominały sobie legendy, zwyczaje i piosenki świętomarcińskie, a klasy starsze miały okazję na przerwach wspólnie pośpiewać piosenki, jakie śpiewa się w Niemczech podczas specjalnego pochodu Świętego Marcina. Absolutnym hitem od 12 lat jest piosenka LATERNE, którą chętnie śpiewają nawet ci, którzy niemieckiego się nie uczą.

Obrazy artykułów: marcin_16.jpg

Poznawanie zwyczajów i tradycji naszych zagranicznych rówieśników wpisuje się w realizację zadań projektu dotyczącego wielokultorowości, który jest realizowany w naszej szkole.

Przypomnijmy tradycje Świętego Marcina.

11 listopada, w Polsce świętujemy Dzień Niepodległości. W Niemczech i Austrii jest to również czas świąteczny. Martinstag, w Austrii i części Bawarii zwany Martini, to dzień upamiętnienia świętego Marcina z Tours. W Niemczech nie jest to dzień wolny od pracy, ponieważ jest to święto typowo kościelne. W jednym z austriackich bundeslandów, w Burgenlandzie, gdzie św. Marcin jest patronem, urzędy (Amt) są tego dnia zamknięte, a uczniowie w szkołach mają wolne.

Dzień świętego Marcina to przede wszystkim święto dla małych dzieci i ich rodziców. Na kilka dni przed 11 listopada przedszkolaki malują i obklejają swoje latarenki (Laterne) z rodzicami w domach lub z nauczycielami w przedszkolach. Latarnie przygotowywane są na pochody z lampionami (Lichterprozessionen, Umzüge), które prowadzone są zazwyczaj przez świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty. W różnych miastach pochody odbywają się w różne dni, a to w wigilię Martinstag, a to w sam Dzień Świętego Marcina, zazwyczaj wieczorem. Podczas przemarszu dzieci śpiewają „Ich geh mit meiner Laterne” czy „Sankt Martin”. W Dzień Świętego Marcina palone są również ogniska (Martinsfeuer).

Źródło:http://jezykowyprecel.pl/2015/11/dzien-swietego-marcina-martinstag/Autorka: Diana Korzeb

opracowanie: Elżbieta Kobiałka, Anna Szczepanowska