Czerwiec 2019

Halloween

31 października obchodzimy Halloween! Dynia to nieodłączny element tego święta! Wycięte oczy, nos i straszne usta to podstawa … Niektórzy twierdzą, że nie są tego sami zrobić w domu. Okazuje się jednak, że jest to możliwe! Jak wyciąć dynie na Halloween? Sprawdźcie na Hotplota.pl. Halloween: w Polsce jest od niedawna. Tysiące lat temu jego pierwowzór obchodzili pradawni Celtowie. Potem próbował je zaanektować Kościół katolicki. W końcu Halloween - takie, jakie znamy, ze świecącą dynią i dziećmi chodzącymi od domu do domu z prośbą o słodycze - narodziło się w XX wieku w USA. Dokładna geneza Halloween nie jest znana, możemy tylko zgadywać, jak narodziło się to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dziś świąt. Większość badaczy, w tym np. Nicholas Rogers z kanadyjskiego York University, skłania się ku teorii, że wywodzi się ono bezpośrednio z Samhain, czyli pradawnego celtyckiego święta oznaczającego dosłownie „koniec lata”. Tradycja wydrążonej, zębatej dyni ze świeczką w środku wywodzi się bezpośrednio z irlandzkiej legendy o Jacku oszuście.

Obrazy newsów: halloween00.jpg

oprac. Weronika Wojciechowska