Czerwiec 2019

Pierwsza pomoc
Bardzo pożytecznie spędzili dzień wolny od zajęć edukacyjnych, nauczyciele „Dziewiątki”. W piątek 16.03.2012. odbyły się w szkole warsztaty szkoleniowe z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięło w nich udział ok 30 nauczycieli. Zajęcia przygotował Instruktor WOPR Bronisław Kisielewski przy pomocy instruktora WOPR Adriana Wyrobka oraz Ratowników WOPR z Formacji Obrony Cywilnej- Bogdana Stańczyka, Grzegorza Pawełka oraz Przemysława Zająca.
Krótki wykład poprzedził ćwiczenia praktyczne w których wzięli udział wszyscy obecni na części teoretycznej. Było wiele emocji, przełamywania własnych słabości, obaw, wstrętu i lęku.
Prowadzono na fantomach ćwiczebnych RKO/reanimację/ oraz BLS bez użycia defibrylatora a także z użyciem AED. Wszystko odbywało się według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, która to organizacja standaryzuje przebieg udzielania pierwszej pomocy w całej Europie.
Wszyscy biorący udział w warsztatach podkreślali wagę takiego szkolenia, a także podkreślali wspaniałą atmosferę podczas zajęć i bardzo dobre przygotowanie oraz formę ich prowadzenia.
Po zakończeniu warsztatów wiele osób czuło niedosyt i prosiło o organizację kolejnych szkoleń z innych tematów pierwszej pomocy przedmedycznej.

oprac.B.Kisielewski