Czerwiec 2019

WĘDKARSKIE WĘDRÓWKI

Kolejnymi eksponatami w naszej kolekcji są właśnie żyłki. To z nimi jest związana przeciekawa historia. Oglądając dawne szpule z żyłkami dzieci odkryły miejsca ich produkcji: Gorzów Wielkopolski i…. Kędzierzyn – Koźle. I tak rzeczywiście było. Kiedyś tylko dwie fabryki parały się tą produkcją. Spora część wędkarzy pamięta czasy, gdy w sklepach pod nazwą Składnica Harcerska, można było kupić tylko i wyłącznie niewielką ilość sprzętu wędkarskiego, która zresztą była rozchwytywana błyskawicznie. Jednym z asortymentów była właśnie gorzowska albo kędzierzyńska żyłka? Która była lepsza? Spór trwa pewnie do dziś. Jedno co pewne, to to że w tamtych czasach najcieńszą żyłką była 0,15 mm. Co dziś jest bardzo zaskakujące! Kiedyś przyponówka, a dziś często żyłka główna.
Po przeglądzie żyłek udaliśmy się na historyczny spacer.
Okazało się, że niedaleko od siedziby naszego Koła znajduje się miejsce, gdzie jeszcze w roku 1997 istniała Spółdzielnia Inwalidów Niewidomych im. L. Braille'a. A w niej to produkowana była nasza kędzierzyńska żyłka. Historia spółdzielni sięga 1 lipca 1959 roku, bowiem to wtedy na mapie miasta pojawiła się nowa wówczas fabryka, która przez długie lata rozsławiała Kędzierzyn – Koźle w wędkarskim świecie. Dziś to jedynie ruiny gęsto otoczone drzewami. Po dawnym tętniącym życiem przedsiębiorstwie zostały mury. A część Rekinów była w tym miejscu pierwszy raz w życiu!

Historia wędkarstwa może być zaskakująca!
Ciekawe, co odkryjemy następnym razem?

Zachęcamy do śledzenia naszych losów: https://www.facebook.com/Rekiny-Dziewi%C4%85tki-730220007122446/