Lipiec 2019

DZIEŃ FLAGI

Pierwszy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony był dzień po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – podejrzliwi mogą doszukiwać się w tym inicjatywy eurosceptyków, jednak pomysł wyszedł od posłów Platformy Obywatelskiej, która zdecydowanie wspierała polskie członkostwo w zjednoczonej Europie. Data 2 maja wydawała się tymczasem najbardziej odpowiednia – plasuje się pomiędzy dwoma istotnymi świętami państwowymi. Obchody tego dnia są z roku na rok coraz bardziej widoczne – co prawda zwyczaj wieszania flag w instytucjach państwowych na 1 maja istnieje od lat, jednak za czasów PRL-u flagi znikały już 2 maja (Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione przez władze ludowe). Obecnie biało-czerwone barwy towarzyszą nam aż do 3 maja, nie tylko w miejscach publicznych, ale również w na gankach domów i na balkonach w blokowiskach, niekiedy również przy lusterkach samochodowych. W niektórych miejscach z okazji Dnia Flagi odbywają się również rozmaite akcje i happeningi o charakterze patriotycznym, na przykład szycie jak największej flagi czy musztry paradne. Odcień czerwieni polskiej flagi zmieniał się delikatnie na przestrzeni dziejów kilkukrotnie – ostatnio w 1980 roku. Święto flagi obchodzone jest w wielu państwach świata, między innymi w USA, Meksyku, Finlandii czy w Chinach.

źródło: Kalbi.pl
Szczegóły wydarzenia